Nyrenoveret bjælkesommerhus yderst velegnet for børnefamilier lige bag klitterne. Her er alt fra legehus til højstol. Nyd solen på den sydvendte terrasse eller solnedgangen på den delvis overdækket aftenterrasse mod vest. 5 km. til Fårup Sommerland eller Blokhus Golfcenter.
Geografisk placering: Lige bag klitterne i Blokhus ligger dette pragtfulde hus som er totalrenoveret i år 2007. Kun 100 meter fra vandet og 500 meter fra centrum. Her er det muligt for selv små ben, at bestige klitterne, gå 300 meter langs vandkanten for derefter at gå via centrum hjem. En dejlig gåtur med masser af oplevelser på ca. 1,2 km. Kun 200 meter fra huset er der stor legeplads samt stort indendørs badeland med opvarmet baby-basin. Blokhus Klit-plantage med mange afmærkede ruter er kun 500 meter fra huset. Fårup Sommerland 5 km. Blokhus golf 5 km.
Lidt om indretning:Huset har tre soverum. To værelser med hver 2 enkelt boks senge samt stører soveværelse med ¾ seng. I sidstnævnte værelse er der desuden plads til at opstille babyseng. Stort nyt badeværelse med brus og spa. Et stort kar hvor der er plads til hele familien. Desuden vaskemaskine samt tørretumbler. Nyt Køkken med alt fra skabsfryser til plastik service. Fra køkken er der adgang til delvis overdækket træ-terrasse mod øst. Her nydes dagen mens børnene leger i sandkasse, legehus eller med gyngerne, som alt sammen er placeret ved terrasse. Stor stue med spisekrog samt hygge-tv-krog. I stuen er der brændeovn. Fra stuen er der adgang til delvis overdækket vestvendt træ-terrasse. Her kan man nyde aftensolen og se solnedgang. Ved den vestvendte terrasse er der bålplads. Begge terresser er naturligvis møbleret med havemøbler og parasoller. I teknikrummet finder man havehynder, legsager, redskaber til brug ved bålplads mm.
Din garanti for kvalitet: Huset fremstår altid velholdt og pænt. Sommerhuset oser af hygge og er altid rent og velduftende. Vi sørger selv for rengøringen, for derved at kunne garantere høj standard. Spabadet bliver klorrenset og alt fra ovn til højstol rengjort. I haven bliver græsset slået så det er muligt at spille boldspil.
Lidt om os:Vi er en helt almindelig børnefamilie med tre drenge på henholdsvis 2, 4 og 7 år. Vi bor i Aabybro som ligger 20 km. fra Blokhus. Vi elsker udeliv og nyder ofte friheden i Blokhus. Vi værdsætter nærvær og kvalitet. Vi ønsker at gøre det nemt at være børnefamilie på ferie.
Håber vi ses i Blokhus Pia Søgaard
|
Vi beklager, at du har ledt forgæves, og vi arbejder på at skaffe flere sommerhuse. Men indtil da opfordrer vi dig til at lede videre her: |
Simosol: Sommerhus Blokhus Løkken Udlejning Vacasol: Sommerhusudlejning i Europa Miniferie: Bed & Breakfast Danmark |
På trods af vores 980 privatsommerhuse kan nogle geografiske områder være fuldt booket indimellem. Så prøv disse udlejningsbureauer:
Vi har et varieret udvalg af private sommerhuse, se fx disse:



1. januar 2011 trådte nye regler i kraft vedr. beskatning af sommerhus lejeindtægter.
Der er sket ændringer vedr. bundfradraget, men det kan koste dyrt, hvis man lader sig lokke af et forhøjet bundfradrag hos udlejningsbureauerne. Se hvordan en privat udlejer med en lejeindtægt på 25.000 kr. årligt mister 7.000 kr. EFTER skat ved at skifte fra privatudlejning til udlejning via et udlejningsbureau.