Tæt på havet og skoven. Dejligt, privat og bedste beliggenhed. Huset er hyggeligt og enkelt/smukt indrettet. Sommerhuset ligger fantastisk i terrænet, og fra alle vinduer er der dejlige udsyn til naturen.
Der er kun få minutters gang til klitterne og en af landets bredeste og bedste badestrande.
Huset ligger på en 3000 m2 stor naturgrund med direkte og ugeneret adgang til terrænet. Mod vest går man mod vandet, og mod øst kan man gå direkte ind i statsskov eller ind på ”Kraghs” mark, som er marken der hørte til Jens Otto Kraghs sommerhus. Udenom huset er der hyggelige terrasser med dejlige havemøbler. Der er en morgenterrasse mod øst, og en aftenterrasse mod vest. Perfekte steder for afslapning, ro og hygge. Der er også mange legemuligheder for børn. I et lille område ud fra øst-terrassen er lavet til et klatreområde, hvor der er spændt tovværk op mellem træerne. Træerne er rigtige klatretræer, både for de store og for de små. Der er også en lille lysning, hvor man fx kan slå telt op
Indretning af huset: Huset er praktisk indrettet med en hyggelig stue. Der er 3 værelser, heraf er de to med store dobbeltsenge i rigtig god kvalitet, og ét værelse har to enkeltsenge. Køkkenet har åben forbindelse til alrum-stue. Lige ved siden af køkkenet er der et stort spisebord med slagbænk.
Der er også et rummeligt badeværelse med bruseniche.
Der er desuden etableret en udendørs bruser
Findes også i huset: Brændeovn og opvaskemaskine. Fjernsyn med video, DVD, pladespiller og plader, naturbøger m.v. 4 voksencykler – heraf en mountainbike. 1 Weber-grill. Rigeligt med havemøbler.
Til børn findes der: Børnefilm, adskillige spil, puslespil. Kasse med legetøj til indendørs brug, herunder en del Lego. I skuret er der en kasse med udendørs legetøj, herunder bolde, badminton m.v. Der er desuden 3 børnecykler i forskellige størrelser.
Huset ligger tæt Råbjerg Mile, Ørnereservatet og 25 min i bil til Skagen. Der er 10 km. til Ålbæk, hvor der er et malerisk fiskerleje, samt adskillige indkøbsmuligheder (også på havnen, hvor man kan købe fisk af de lokale fiskere) og restauranter. I umiddelbar nærhed af sommerhuset er der også mange muligheder for store og små ture - enten på cykel eller på ”gå-ben”. Huset ligger 5 minutters gang fra en firestjernet campingplads (Skiveren Camping), hvor der er rigtig gode indkøbsmuligheder i et supermarked. Her er også et velfungerende, billigt og yderst effektivt ”vaskeri”. Desuden en stor swimmingpool, 18 hullers minigolfbane og en lille restaurant. Huset ligger ca. 6 km fra 18 hullers golfbane (Hvide Klit).
Der er ca. 25 km. til skagen.
Kort sagt: Det perfekte sted for en ferie med hygge, afslapning, oplevelser, og mange forskellige muligheder for aktiviteter - både for børnene og de voksne.
Links:
http://www.nordsoeoceanarium.dk
|
Vi beklager, at du har ledt forgæves, og vi arbejder på at skaffe flere sommerhuse. Men indtil da opfordrer vi dig til at lede videre her: |
Simosol: Sommerhus Blokhus Løkken Udlejning Vacasol: Sommerhusudlejning i Europa Miniferie: Bed & Breakfast Danmark |
På trods af vores 980 privatsommerhuse kan nogle geografiske områder være fuldt booket indimellem. Så prøv disse udlejningsbureauer:
Vi har et varieret udvalg af private sommerhuse, se fx disse:



1. januar 2011 trådte nye regler i kraft vedr. beskatning af sommerhus lejeindtægter.
Der er sket ændringer vedr. bundfradraget, men det kan koste dyrt, hvis man lader sig lokke af et forhøjet bundfradrag hos udlejningsbureauerne. Se hvordan en privat udlejer med en lejeindtægt på 25.000 kr. årligt mister 7.000 kr. EFTER skat ved at skifte fra privatudlejning til udlejning via et udlejningsbureau.